البرز نیرو / خدمات / خدمات فنی و مهندسی

فنی و مهندسی

بخش خدمات فنی و مهندسی شرکت البرز نیرو  با همکاری نیروهای زبده و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی مکانیک، صنایع ریلی، برق و الکترونیک که تجربه کار در صنایع ریلی دارند،  خدمات مهندسی زیر را ارائه کرده است :
1- مدیریت و اجرای طرح های خدمات مهندسی و کنترل پروژه
  - هماهنگی بارگیری، حمل و تحویل 77 دستگاه لکوموتیو در بندر عباس
  - نصب چهار سیستم میکروپروسسوری شرکت MEDHA روی دو دستگاه لکوموتیو GT26
2- مدیریت و اجرای طرح های توجیهی فنی و اقتصادی
  - خرید لکوموتیو CDN10A از چین
  - خرید سیستم کنترل میکروپروسسوری از شرکت MEDHA 
  - طرح ساخت کارخانجات تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی
3- آموزش
 - آموزش بدو خدمت : این دوره جهت 61 نفر کارآموز لکوموتیو رانی توسط مراکز آموزش ادارات کل راه آهن یزد و اصفهان برگزار می گردد. دوره تئوری که شامل  دروس عمومی و تخصصی می باشد، از نیمه آبان 89 آغاز و در اواخر خرداد سال جاری به اتمام خواهد رسید. کارآموزان پس از گذراندن این دوره و موفقیت در آزمون پایانی وارد مرحله کارورزی خواهند شد.
 - آموزش ضمن خدمت : این دوره ها جهت افزایش بهره وری همکاران، از طریق دوره های درون سازمانی یا دوره های کوتاه مدت در مراکز آموزشی صورت می گیرد.
4- کنترل کیفیت
این بخش وظیفه کنترل قطعات و مجموعه های بازسازی و خریداری شده شرکت را به عهده دارد از جمله :

- کنترل قطعات مکانیکال ( موتور، بوژی، کمپرسور، رک اصلی، شاسی و ... )

- کنترل قطعات الکتریکال و ماشینهای الکتریکی ( ژنراتورها، تراکشن موتورها، موتورهای الکتریکی پمپ سوخت و روغن، موتورهای استارت، موتورهای فن های خنک کننده آب رادیاتور و مقاومت های دینامیک، کنتاکتورها، رله ها، شیرهای برقی و ...) 

- تحویلگیری قطعات از تولید کنندگان داخلی و یا تامین کنندگان خارجی به کمک نقشه های فنی

برنجی سرمحور -1
برنجی سرمحور -3
 

 

 - سیستم کنترل و عیب یابی موتور دیزل به روش  پایش روغن


پایش روغن 2
پایش روغن 1

 
امروزه روش آنالیز روغن ماشین آلات یکی از روشهای موثر مراقبت وضعیت است که برای کنترل قسمتهای مهم ماشین نظیر موتور، گیربکس، سیستمهای هیدرولیک و به طور کلی قسمتهایی که در آن روغن به عنوان روان کننده استفاده می شود بکار می رود، این روش از کارایی بالایی برخوردار است و بویژه برای ماشین آلات متحرک نظیر وسایل نقلیه سنگین جاده ای، ماشین آلات عمرانی، تجهیزات نظامی چون تانکها، چرخ بالها، جنگنده ها و ... به عنوان روش موثر استفاده می شود.

 

در واقع در روش آنالیز روغن از روانکار به عنوان یک منبع سرشار اطلاعات استفاده می شود. گردش روغن در داخل سیستم این امکان را بوجود می آورد تا آثار اتفاقات و یا تغییرات وضعیت سیستم به خارج از آن منتقل گردد.

اطلاعات موجود در روغن با انجام آزمایشات مختلف که بر روی چند قطره از آن صورت می گیرد قابل استخراج می باشد. با مقایسه نتایج آزمایشات هر مرحله با مراحل قبل می توان هرگونه تغییرات در وضعیت کار و سلامت دستگاه را شناسایی نمود.

در شرکت البرزنیرو نیز به ازای متوسط هر 15 روز یک بار، یک نمونه روغن جهت انالیز، از هر لوکوموتیو استخراج و برای آزمایش فرستاده می شود. تیم مهندسی نیز پس از بررسی نتیجه آنالیز، جهت تعمیرات پیشگیرانه، دستورکار مورد نیاز را صادر می کند. استفاده از این روش تاکنون نتایج رضایت بخشی را شاهد بوده است.